Henry Perrit: Pavarėsia e Kosovės do lehtėsonte luftėn kundėr korrupsionit

Aktuale

Kolegji Juridik Chicago-Kent Institutin e Teknologjisė shtetit Illinois publikoi para pak ditėsh njė raport mbi korrupsionin Kosovė. Raporti i pėrgatitur nga ish dekani i fakultetit, tani profesor kėtė kolegj, Henry Perrit dhe disa studentė, ėshtė bazuar kėrkimet e bėra gjatė njė projekti veror Kosovė. Profesor Perrit dukje se nėse statusi pėrfundimtar i Kosovės do jetė pavarėsia, kjo do lehtėsonte luftėn kundėr korrupsionit, meqenėse udhėheqja politike do mbante pėrgjegjėsinė pėr zhdukjen e fenomenit.